Zwierzęta Chronione

 

PRZYKŁADOWE GATUNKI CHRONIONE W POLSCE

Foka szara

Występuje w Północnym Atlantyku (włącznie z całym Bałtykiem). W polskich wodach przybrzeżnych jest najpospoliszą z fok. W przeciwieństwie do foki pospolitej preferuje ona skaliste wybrzeża.

 

 Salamandra plamista

Występuje w średnich położeniach górskich, w lasach liściastych z licznymi źródliskami i strumieniami. W Polsce w Sudetach i Karpatach. Każdą można oddzielić od drugiej, gdyż nie ma dwóch jednakowo ubarwionych osobników. Trująca wydzielina gruczołów jadowych niweczy apetyty przeciwnika, ponieważ wywołuje silne pieczenie śluzówki. Ponad to odstrasza również ich jaskrawa, kontrastowa barwa.

Niepylak Apollo

Występuje w wiekszości europejskich gór do wysokości ponad 3000 m n.p.m. W Polsce sporadycznie w Pieninach i Tatrach; wymierający, objęty ochroną gatunkową. Otrzymał naukową nazwę od greckich gór Parmas i starogreckiego boga Apolla. Wydaje tylko jedno pokolenie w roku.

Suseł moręgowany

Wytępuje na nieużytkach, skrajach pól, pastwiskach i łąkach o niskiej trawie, od Bułgarii do Czech i południowej Polski. Jego sen zimowy trwa 6-7 miesięcy.

Dudek

Występuje w środkowej Europie, pojedynczo na wschodzie i południu, pospolity natomiast w rejonie śródziemnomorskim, zasiedla otwarte tereny z zadrzewieniami i starymi sadami; w Polsce nieliczny, stopniowo zanikający. Głos dudka to stłumione "hup-hup-huup" lub "du-du-du".

                                                                                                                                                                                                   Zając Bielak 

Występuje w Alpach od strefy kosodrzewiny po granicę wiecznych śniegów; w Polsce bardzo rzadki, tylko w puszczach Rominckiej i Augustowskiej. Zimą jest biały, a latem szarobrązowy.

Żołna zwyczajna

Pospolita w poługniowej i południowo-wschodniej Europie, z której podejmuje coraz częstsze wypady do Europy Środkowej; zasiedla tereny otwarte z pojedynczymi krzewami i grupami zarośli oraz piaszczystymi stromymi zboczami i skarpami, np. w piaskownicach; w Polsce gnieździ się na południowym-wschodzie kraju.

    Popielica

Występuje w znacznej części Europy, oprócz pólnocy; żyje głównie w lasach liściastych i mieszanych, dużych parkach i ogrodach, zwłaszcza w cieplejszych rejonach; w Polsce rzadka. Wiodąca skryte nocne życie popielica pozostaje zwykle nie zauważana przez ludzi nawet wtedy, gdy przebywa z nimi w jednym budynku.

 

                      



Dodaj komentarz






Dodaj

Komentarze

Wypierdalaj33, Dodany: 26.04.2022, 12:20
Xx2rp
Wypierdalaj33, Dodany: 26.04.2022, 12:17
Meeeeeeeega
Wypierdalaj33, Dodany: 26.04.2022, 12:16
Aaaaaaaaansndndnxjdjcdjdbcndchdhdbdbchdbdb

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl